DOKUMENTÁRNÍ FILM MOKŘADY

FILM O REALIZACI MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU "SPOLEČNĚ PROTI VYSYCHÁNÍ MOKŘADŮ A VODNÍ EROZI"

FILM PŘEHRAJETE KLIKNUTÍM NA OBRÁZEK

Společně proti vysychání mokřadů a vodní erozi

V současné době 1. ZO ČSOP realizuje mezinárodní projekt z programu Interreg V-A projekt s názvem Společně proti vysychání mokřadů a vodní erozi

Projekt byl podpořen z Evropského sociálního fondu v programu Interreg V-A, částkou 160.510  (česká část) na 15 měsíců trvání, přičemž zemní práce zajišťuje externím dodavatelem (MH stav Rožnov p. R.) činí 74.034 .

Hlavním přeshraničním partnerem projektu je občanské sdružení Alcedo Čadca.

Občanské sdružení Alcedo, společnost pro přírodu a krajinu, vzniklo 3. března 2004, s cílem rozvíjet aktivity související s ochranou přírody a environmentální výchovou především v regioně Kysuc (okresy Čadca a Kysucké Nové Město). V průběhu svého 15 ročního působení se účastnilo velkého množství aktivit. Spolupracovalo na několika mezinárodních úspěšných projektech jako je vybudování nadregionální naučné stezky Javorníky v rámci projektu "Parky a ekonomika", monitoring a management orla skalního na Slovensku, na úspěšném projektě "Návrat orla skalního do ČR, monitoring a mapování ptactva. Členové OZ Alcedo se systematicky zabývají přednáškovou činností pro žáky, spolupracovali na mnoha výstavách, publikacích, věnují se ochraně a přikrmování ptactva a pod. Celkově organizace realizovala 5 mezinárodních projektů v rámci operačního programu přeshraniční spolupráce SK-CZ a desítky regionálních projektů.

Spolupráce v rámci projektu "Společně proti vysychání mokřadů a vodní erozi"
V rámci tohoto projektu OZ Alcedo, jako hlavní přeshraniční partner zabezpečuje mapování a terénní průzkum za účelem identifikace míst postižených vodní erozí a návrh opatření na jejich eliminaci na Kysucích na pozemcích ve správě podniku Čadca, Lesy SR, š. p. Návrh vytipovaných lokalit a protierozních opatření bude posouzený expertním týmem. Vedoucí partner 1. ZO ČSOP Valašské Meziříčí bude hlavním poradcem v rámci tohoto projektu.

Obnovou mokřadů a protierozními opatřeními v chráněných územích se zabýváme již třicet let. Jsme vlastníky Zvláště chráněného území Rákosina ve Stříteži nad Bečvou, vlastníme rovněž sedm parcel v prostoru největšího mokřadního Zvláště chráněného území Choryňský mokřad.

Přírodní památka Rákosina ve Stříteži nad Bečvou je první chráněné území v bývalém Československu, chráněné vlastnictvím. 1. ZO ČSOP původní čtyři parcely postupně získala do vlastnictví a po scelení v jednu plochu iniciovala u CHKO Beskydy vyhlášení ochrany. S podporou CHKO Beskydy o mokřad po celou dobu pečujeme.

Přírodní památku Rákosina ve Stříteži nad Bečvou tvoří mokřad s rozsáhlými porosty rákosu přecházejícími do volných vodních ploch. Nachází se v Rožnovské brázdě (okrsek Zašovská pahorkatina) v mělké proláklině okraje nivy Rožnovské Bečvy, v nadmořské výšce 339 až 341 m, u sportovního areálu při východním okraji obce Střítež nad Bečvou. Vyhlášeno 29. 11. 1994. Celková rozloha 1,7582 ha, okolo území je vyhlášeno ochranné pásmo o rozloze 15 ha. Rákosina představuje vzácný ekosystém mokřadního stanoviště s vodními plochami a charakteristickými druhy ohrožených živočichů, především obojživelníků a ptáků.

Přírodní rezervace Choryňský mokřad představuje podmáčené území s několika uměle prohloubenými tůněmi. Nachází se ve Valašskomeziříčské kotlině v širokém úvalovém údolí řeky Bečvy v nadmořské výšce 272 až 275 m. Rezervace přímo sousedí s Velkým Choryňským rybníkem, je situována  mezi jeho hrází a státní silnicí Valašské Meziříčí – Hranice na Moravě, asi 6 km severozápadně od Valašského Meziříčí. Vyhlášeno 22. 2. 1999. Celková výměra 20,9848 ha, vyhlášené ochranné pásmo 13,40 ha – jihovýchodní  část Velkého Choryňského rybníka). Výjimečný mokřadní ekosystém ve středním Pobečví. Regionálně významné refugium mokřadních společenstev s výskytem zvláště chráněných druhů fauny a flory.

Naše dlouholetá péče o tato významná území nás přivedla ke zpracování projektu „Společně proti vysychání mokřadů a vodní erozi“. Projekt je realizován v České i Slovenské republice. Jeho náplní jsou obnova mokřadů a protierozních tůní i protierozní opatření na písčitých půdách kolem Přírodní památky Čertovy skály v Lidečku.

Desetiletí kolektivizace, činnosti zemědělských družstev i jejich současných následníků vedla ke značné devastaci krajiny zejména na pozemcích se zemědělským hospodařením. Krajinu odvodňovaly meliorace realizované zcela zbytečně i na svažité půdě, vodní toky byly napřimovány a jejich meandry likvidovány, meze a polní cesty rozorány.

Ojedinělé tůně a mokřady, které zůstaly zachovány, se v posledních letech nejen přirozeně zazemnily, ale vlivem několikaletého sucha začaly vysychat. Právě obnova desítek mokřadů, jimž hrozí zánik, je náplní našeho projektu. Práce realizujeme zejména na vlastních pozemcích, tedy na Choryňském mokřadu a v Rákosině. Projekt probíhá od 1. 9. 2019 do 30. 11. 2020.

Jeho součástí bude i odborný mezinárodní seminář, který odborné i laické veřejnosti přiblíží výsledky zásahů, které proběhnou v drtivé většině během podzimních a zimních měsíců. Odborným garantem projektu pro Česko i Slovensko je hydrobiolog RNDr. Miloš Holzer.

Všechny tůně budou hloubeny tak, aby jejich břehy byly pozvolné ze všech stran, a tím byl živočichům vázaným na vodní prostředí byl umožněn bezproblémový přístup do a z vody.