Mokřady pomohou churavějící krajině
20.10.2019 18:10
Česká krajina, valašskou nevyjímaje, churaví. Na počátku všech problémů jejichž momentálně nejpalčivějším projevem je kůrovcová kalamita, stojí nedostatek vody. Dešťových srážek ubývá, zemědělská půda s rozoranými mezemi a remízky, ke všemu protkaná meliorací, rychle vysychá. Neblahému stavu se rozhodli čelit ochránci přírody - členové 1. základní organizace Českého svazu ochránců přírody z valašského meziříčí a jejich slovenští partneři z Občanského sdružení Alcedo v Čadci. Od podzimu 2019 realizují projekt Společně proti vysychání mokřadů a vodní erozi, který částkou 4 miliony korun podpořily evropskéstrukturální fondy prostřednictvím programu Interreg V-A.
Poslední útočiště
"Cílem je obnovit v našich domovských regionech mokřady, které kvůli dlouhotrvajícímu suchuv posledních třech letech vyschly nebo je zanesla zemina spláchnutá z polí," říká vedoucí projektu Milan Orálek. Na Vsetínsku do jara 2021 obnovíme 26 mokřadů ve Valašském Meziříčí, Lešné, Stříteži nad Bečvou a Lidečku, rozprostírajících se na pozemcích ochránců přírody, obcí a soukromých vlastníků. Na slovenské straně má znovu ožít 14 mokřadů na pozemcích státních lesů SR v okolí Čadce. Mokřady představují významný, v mnoha ohledech nepostradatelný přírodní prvek. Neustálým odpařováním vody i v parných dnech zvlhčují okolní vzduch. Kromě toho jsou často posledním útočištěm živočichů, kteří jsou na vodní prostředí vázáni svým rozmnožováním nebo životem, např. čolků, žab, vážek a šídel. Také slouží k napájení lesní zvěře," vysvětluje Orálek.
Čekání na mráz
Obnova mokřadů spočívá v odstranění náletové zeleně a vyhloubení tůně o středové hloubce 1,5 m, s mírně svažitými břehy, aby vodní plocha byla snadno a bezpečně přístupná zdejším živočichům. Vytěžená zemina se buď odváží jinam, nebo rozprostře po okolí do maximální výšky 60 cm. Tůně se obvykle naplní spodní vodou, která se skrávý nehluboko pod povrchem. V údovní fázi ochránci přírody vyhlubili 8 mokřadů ve Valašském Meziříčí a Lešné. "U ostatních vodních ploch odborný garant projektu - hydrobiolog Miloš Holzer - rozhodl, že je třeba s bagrováním počkat na zimu, až se v nich dočasně zastaví život. Hloubení bychom měli dokončit na jaře 2021. Po každých zhruba 15 letech bude nutné ho opakovat." Vysvětluje Orálek, jenž má s péčí o mokřady téměř třicetiletou zkušenost.
Lešná je spokojená
Kupříkladu lesní mokřad v Lešné plní zároveň funkci protierozní nádrže. "Došlo tam k rozsáhlé těžbě dřeva napadeného kůrovcem, která má za následek citelnou erozi. Vyplavenou půdu odnáší potok protékající mokřadem. Poté co jsme mokřad vyhloubili, může se v něm zemina znovu usazovat a následně se vracet na původní místo," objasňuje ekolog. Radnice v Lešné snahu ochránců přírody vítá. "I když je to jen malý krok ke zlepšení nepříznivého stavu" uvědomuje si starosta Jaromír Zavadil. Tamní lesní mokřad podle něj slouží jako přirozená vodní nádrž pomáhající přežít rostlinám i živočichům. "Takémy se snažíme obnovovat lesní tůně a remízky, připravujeme i bodování suchých. Často ale narážíme na nepochopení soukromých vlastníkůpozemků," posteskl si starosta.
Práce, která nekončí
Součástí projektu je i osvěta. "Zájemce, zejména školní exkurze, ale i jednotlivce zavedeme přímo na místo, aby sníze pochopili, jak důležité je zadržet vodu v krajině," říká Orálek. Ochránci přírody nechali rovněž vytisknout informační letáček a plánují vydat obrazovou publikaci. "Až mokřady zarostou a začlení se do krajiny, uspořádáme odbornou konferenci, jejíž součástí bude návštěva obnovených lokalit," plánuje ekolog, podle něhož by se jejich projekt mohl stát příkladem pro ostatní regiony. Ani po skončení projektu na jaře 2021 ale péče o obnovené mokřady a hloubení dalších přírodních tůní neustanou. "Snad vláda začne tuto činnost financovat z drobných, nebyrokratických programů. Změnit se musí také přístup obcí. Na rozdíl od Českého svazu ochránců přírody, který mokřady obnovuje mnohdy na vlastních pozemcích, obce takové pozemky nevlastní a nechtějí investovat do soukromých ploch. A nebo nedostatek vody u nich není ještě natolik palčivý, aby o mokřady na vlastních pozemcích pečovaly," domnívá se Orálek.